| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie un dictionar online latin - roman, roman - latin... Si cum ne dam seama de ce declinare e un substantiv in latina?

1 răspuns:
| anonim0852 a răspuns:

Iti dai seama de ce declinare e un substantiv dupa terminatia de la genitiv.
Declinarea I are la genitiv terminatia (ae), declinarea a II-a are la genitiv terminatia (i), declinarea a III-a are la genitiv terminatia (is), declinarea a IV-a - (us) si declinarea a V-a - (ei).
Pentru dictionar acceseaza: http://www.limbalatina.ro/dictionar.php