| Alex a întrebat:

CO înseamnă oxid de carbon sau monoxid de carbon?

7 răspunsuri:
| Creionash a răspuns:

Monoxid, pentru ca are un singur atom de oxigen, daca era CO2 era dioxid

| sublime89 a răspuns:

Monoxid de carbon.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu oxid.

| FuriaGogoasei a răspuns:

CO - monoxid de carbon (monovalent)/ CO2 - dioxid de carbon

| Sxx a răspuns:

Monoxid de carbon.

| BoggyP a răspuns:

Monoxid

| bunbunbun a răspuns:

Monoxidul de carbon reprezintă o combinație între un atom de carbon și un atom de oxigen (formula chimică: CO). Este un gaz asfixiant, toxic, incolor și inodor, care ia naștere printr-o ardere (oxidare) incompletă a substanțelor care conțin carbon. Acest proces are loc în cazul arderii la temperaturi înalte într-un loc sărac în oxigen.
Oxid de carbon, gaz de cahlă – gaz incolor, fără miros, toxic pentru organism. Se formează la arderea incompletă a combustibilului (cărbunelui, lemnului, petrolului, benzinei etc.)