| adilan a întrebat:

Craciun fericit! Am si eu o intrebare, voi cum ati invatat engleza mai bine.

13 răspunsuri:
| GeorgeGabriel a răspuns:

75% jocuri 25% filme asa am invatat eu engleza happy

| IsabelaIssa a răspuns:

Eu am invatat engleza inainte sa fac la liceu. Am invatat de mica din filme, si muzica. Mi-a si placut, fata de franceza, pe care am facut-o din clasa a 2-a si nu ma pasioneaza atat de mult. Craciun fericit si tie! happy

| AtateaConditii a răspuns:

Din desenele animate, de pe chaturi. De exemplu daca vorbesti cu un englez in fiecare zi, cauti cuvintele necunoascute ca sa te intelegi mai bine cu el si in 3 luni daca tot vorbesti cu strainiii te inveti si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De pe net.

| TheAvenger a răspuns:

Făcând meditații. Iar în afară de meditații am învățat engleza făcând exerciții de citire mereu, consultând dicționarul pentru a avea un vocabular cât mai dezvoltat, uitându-mă la filme fără subtitrare ca să aud pronunțarea, citind multe texte și cărți în engleză, vorbind și cântând singură prin casă în engleză și nu în ultimul rând am avut ambiție să învăț engleza, dorindu-mi mereu să știu din ce în ce mai mult.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Sincer am invatat engleza din zbor traducerile si cuvintele de pe net( filme jocuri etc) iar gramatica de la scoala traducandu-mi in minte ce mi se preda astfel intelegeam mai bine

| vRemi a răspuns:

Exista diferite metode, ori i-ei un profesor in particular, ori urmezi carti de genul :Invata engleza fara profesor", un profesor ar fi mai bun, dar desigur si mai scump, trebuie sa si muncesti foarte mult, teorie si cuvinte poti gasi si pe net, dar trebuie sa muncesti.

Ca si carti, din ce am citit eu iti recomand : "Invata engleza fara profesor" editura Niculescu.

| Fabb a răspuns:

Eu sincer am invatat engleza la calculator. nu jucam jocuri in romana. jucam in engleza happy cu toate ca aveai si acea optiune. foloseam google translate ca sa discut cu ceilalti si usor usor am invatat big grin FUNDAA? Craciun Fericit si tiee!

| Tiayth a răspuns:

De la scoala si din desene animate, pe vremea cand ele erau in engleza la televizor

| alexSMK44 a răspuns:

Pai eu as citi ce ne-a predat si apoi daca cred ca as am invatat orepet lectia in gand daca nu o stiu bine mai citesc pana o invat

| qAleexa a răspuns:

Iti recomand sa te joci jocuri in engleza. Inveti cel mai bine ( gen : 12 days with my devil ) daca nu, fi atent la ore si la ce spune profesorul.

| FGirl a răspuns:

Cel mai bine inveti orice limba ascultand si repetand ce auzi. Te sfatuiesc sa te uiti la filme multe (in care personajele vorbesc engleza corect ) si sa repeti.

Daca obisnuiesti sa joci jocuri multe instaleza-le doar in engleza. Meniul sau windowsul in engleza sa fie. Usor, usor vei invata si fara sa iti dai seama unele lucruri.

Craciun fericit! happy