| LuminitaRoz a întrebat:

Cum aflam mai usor cu cat se simplifica sau amplifica un numar? maine dau test si nu prea le stiu.

3 răspunsuri:
| L4WRlD34TH a răspuns:

Daca este par poti sa-l simplifici cu 2, 5, 10 sau multipli acostora si daca este impar verifica daca suma cifrelor din cuvant este un multiplu de 3 sau chiar 3 (de ex 111 se imparte deoarece 1+1+1=3) si cam atat. Funda! big grin

| Dany012 a răspuns:

Daca este par poti incerca sa il simplifici cu 2, 4, 6, 8
Daca impar poti incerca cu 3, 5, 7, 9

| stanmihai a răspuns:

Cu ajutorul criteriilor de divizibilitate dai funda te rog sunt al doilea pe clasa la mate si ca astea e mai usor