| Catacombe a întrebat:

Cum afli ce medie ai cu tot cu teza? Gen : ai notele astea : 10, 10, 10, 9. Si care va fi media daca ai luat in teza 8? Dar daca ai luat 9?
Funda

Răspuns Câştigător
| nitzz4 a răspuns:

Aduni notele din oral, le imparti la cate sunt, inmultesti cu trei si dupa aduni teza, apoi imparti la 4. In cazul tau : cu notele 10, 10, 10, 9 in oral si 8 in teza ar iesi 9.30 media. Daca iei 9 in teza iese 9.56

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Notele la teze au o pondere de 25 % din media semestrială!

"Art. 58. - (4) La disciplinele de studiu la care se sustine teza media semestriala se calculeaza astfel: "media semestriala = (3M+T)/4", unde "M" reprezinta media la evaluarea periodica, iar "T" reprezinta nota obtinuta la teza. Nota astfel obtinuta
se rotunjeste la cel mai apropiat numar intreg; la o diferenta de 50 de sutimi, rotunjirea se face in favoarea elevului." - SURSA = R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Toate cele bune.

| BellaComy a răspuns:

Pai formula este: (notele luate adunate fara teza) impartite la cate sunt, inmultesti cu 3 si aduni cu teza, totul impartit la 4...Adica [(10+10+10+9):4x3+8]/4 sau [(10+10+10+9):4x3+9]/4