| StReEtDaNcEaNa a întrebat:

Cum aflu diagonala AC' unei prisme drepte cu AB-10 cm si AA' - 8 cm? Stiu ca nu am voie sa pun intrebarea asta aici dar am mare nevoie si nu stiu cum. Apreciez foarte mult daca m-ati ajuta, maine am teza.Va multumesc mult, dau funda!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule tu ai auzit de teorema lui Pitagora? Baza prismei este un patrat ABCD ( nu esti prea explicit cu ce fel de prisma) dar sa zicem ca este patrat cu laturile AB= BC =10. Scoti diagonala bazei: adica 10^2+ 10^2=AC^2...rezulta AC= radical (200) sau 10 *radical (2). apoi mai aplici odata Pitagora pentru triunghiul ACC'.
Pe AC il stii, pe AA'il stii. AA'=CC'=8
AC' este diagonala prismei, dar este si ipotenuza in triunghiul ACC'.
Pitagora:
AC' =SQRT ( AC^2+ CC'^2)=sqrt (8^2+ 200)=sqrt(264)=...
Scoate si tu radicalul.
Am presupus ca prisma este patrulatera regulata. Altfel revin-o cu alte detalii.
Bafta la Teza!