| Decebalul a întrebat:

Cum aflu diametrul cercului, triunghiului, dreptunghiului si patratului?
Plisssssa spuneti-mi-le pe rand pe fiecare!

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Diametrul cercului este orice segment care are ca extremități două puncte de pe cerc și trece prin centrul cercului. Celelalte figuri geometrice amintite de tine nu au diametru. Poate doar daca te referi la diametrul cercului circumscris acelor figuri sau a cercului inscris in acele figuri. Formuleaza corect intrebarea pentru a putea primi un raspuns.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

M-ai spart cu întrebarea ta!
La care şcoală ai învăţat tu despre diametrul triunghiului?

| alexmircescu13 a răspuns:

Prietene, numai cercul are diametru! Poate ai vrut sa scrii PERImetru, care este lungimea cercului sau, in celelalte cazuri, suma tuturor laturilor. Ai grija cum pui intrebarea daca vrei sa obtii raspunsuri bune. Altfel, daca pui o intrebare stupida primesti raspunsuri stupide, logic!

| Decebalul explică:

Sunt in clasa a doua!