| airoh a întrebat:

Cum aflu inaltimea unui triunghi isoscel cand stiu baza si laturile congruente (masurile lor in cm)?

Răspuns Câştigător
| MiruuuNaa a răspuns:

Pai daca e triunghi isoscel, atunci acea inaltime este si mediana.
Nu stiu cum ai notat tu triunghiul, dar banuiesc ABC, iar AD, de ex. este inaltimea.
Atunci, ai triunghiul ABD care este dreptunghic in D. Aplici teorema lui Pitagora in triunghiul ABD si din faptul ca AD este si mediana mai rezulta ca D = mijlocul [BC].
Si faci tu calculele. De aici este foarte simplu. Sper ca te-am ajutat. Bafta!

3 răspunsuri:
| Guerta a răspuns:

Intai faci aria triunghiului, folosind formula lui Heron. In primul rand: calculezi semipermietru (p) adica AB+AC+BC/2 si apoi aplici formula adica: radical din p x (p-AB) x (p-AC) x (p-BC). O sa-ti dea aria. Apoi egalezi aria cu BC x AD/2 (de exemplu pentru ca inaltimea banuiesc ca va cadea pe baza BC) si inlocuiest pe BC cu cat are. Sper ca te-am ajutat...

| GeOrGy2110 a răspuns:

Pai depinde in ce clasa esti... poti sa o aflii cu teorema lui Pitagora, dar nu cred ca ai invatat

| johngregory a răspuns:

Inaltimea la patrat este egala cu latura la patrat minus baza impartita la 2 si dupa la patrat