| momo a întrebat:

Cum aflu perioada si grupa (la chimie)...

Răspuns Câştigător
| bb_9337 a răspuns:

Perioada este data de nr de straturi ale elementului (ex. O are sturcutra ca=2 si l=6 => e in perioada 2) iar nr de elecroni de pe ultimul strat indica grupa l=6 => O se afla in grupa a VI-a.

9 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este explicat tabelul lui Mendeleev mai jos si poti vedea ce inseamna perioada, grupa si cum se calculeaza ele
http://oprean.xhost.ro/anorganica/cursuri1/Curs05.pdf

| Maximus a răspuns:

Perioada si grupa este data de straturi si substraturi a fiecarui element. 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d10 4p6;
Asa cum clorul : Cl, Z=17 => 1s2 2s2 2p6 3s2 3p5 straturile se restrang in substraturi 1s2 2s2p6 3s2p5 daca le vei numara vei vedea ca sunt 3 straturi (1s2),(2s2p6),(3s2p5) iar grupa este data de numarul straturilor adica 3 iar perioada de numarul electronilor de pe ultimul strat adica 2+5=7 In final grupa a 3-a perioada a VII-a principala!

| Maximus a răspuns:

Imi cer scuze din graba si din lipsa ateniei ai inversat perioada cu grupa! Perioada este data de numarul straturilor iar grupa de numarul electronilor de pe ultimul strat! Deci in cazul clorului ar fi Grupa a 7, perioada a III principala

| momo explică:

Fara sa ma uit in tabel happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perioada este determinata de numarul de straturi, iar grupa de numarul de electroni de pe ultimul strat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eucrying

| luliluli a răspuns:

Depinde de datele problemei... ce stii despre elementul respectiv?

| ßïą♫♥ .. a răspuns:

Te uiti in tabelul lui Mendeleevhappy
Funda?happy