| cocolino884 a întrebat:

Cum calculez masa unei molecule de acetilena(C2H2)? Dau funda! urgent va rog

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Cocolino, se pare ca m-am grabit cu raspunsul si de fapt nu ti-am raspuns exact la intrebare.
Intr-un mol de molecule de acetilena se gasesc un numar de molecule de acetilena egal cu numarul lui Avogadro, adica 6, 023*10 la puterea 23 molecule. Cu semnul "*" simbolizez inmultirea. Dar masa unui mol de molecule de acetilena este, conform calculului facut, 26 g. Putem deci scrie o regula de trei simpla:
Daca 6, 023*10 la puterea 23 molecule C2H2 cantaresc... 26 g C2H2
Atunci o(1) molecula de C2H2 va cantari... x g C2H2
Se obtine: x = 1*26/6,023*10 la puterea 23 = cu aproximatie 4, 316*10 la puterea (minus 23)(grame).
Sper ca e corect, oricum verifica si tu.

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Mase atomice rotunjite: pentru C este 12; pentru H este 1.
Cu semnul "*" voi simboliza inmultirea.
Masa molara a acetilenei este: 2*12 + 2*1 = 24 + 2 = 26(g/mol).
Corect ar fi ca funda s-o primeasca userul Sp33dyt, deoarece el ti-a dat primul varianta corecta.

| Sp33dyt a răspuns:

2*masa carbon + 2* Masa Hidrogen