| aleeee a întrebat:

Cum comentati afirmatiile:
a) "Dumnezeu poate cat vrea, dar nu vrea cat poate: caci poate pierde lumea, dar nu vrea."
b) Cele ce nu sunt cu putinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu. "Este oare, ceva cu neputinta la Dumnezeu?"

Funda!

3 răspunsuri:
| m4r1n a răspuns:

A)Dumnezeu poate sa faca orice este posibil, vazut sau nevazut, dar nu intotdeauna un lucru este bun, si de aceea el nu-l va face fiind ca el isi iubeste propria creatie, oricate rele sau bune ar fi pe pamant, el nu vrea sa o piarda.

b) Omul poate sa faca multe lucruri, de aceea Dumnezeu ne-a lasat libertatea de a alege, pentru ca noi vom da raspuns la Judecata, si vom raspunde pentru faptele noastre, dar Dumnezeu poate sa faca orice, dar nu vrea sa isi distruga creatia.

| Razvanel93 a răspuns:

A.)Dumnezeu poate sa face tot ce vrea El, dar nu face si ne lasa pe noi sa facem ce vrem. unii fac lucruri bune, altii lucruri rele. El ne spune ce e bine si ce e rau dar ne lasa pe noi sa alegem.
b.)Ceea ce nu pot face oamenii poate face Dumneu, iar El poate sa face orice

| Ionel_Cioabă_1979 a răspuns:

Primul text e o intreaga teologie aici. Textul ii apartine lui Sf. I. Damaschin si se refera la capitolul Dumnezeu Proniatorul. Adica Dumnezeu nu ingradeste libertatea omului desi stie dinaite ce urmeaza sa faca...Cel de-al doilea text nu necesita nici o explicatie. Nimic nu este cu neputinta la Dumnezeu...