| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca este in Rai (daca exista)... E descris pe vreundeva? Eu n-am citit carti religioase, asa ca nu am idee, sunt doar foarte curios. Multumesc

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Daca nu ar exista nu s-ar fi vorbit de el. Singura problema este ca probabil nu este asa cum ni-l imaginam noi, cu viziunile noastre pamintene. Raiul este in alta dimensiune decit cea in care traim noi. Cum e acolo nu stim decit din povestirile celor care au trait o experienta de moarte clinica din care au revenit dar cu siguranta probabil vom vedea la un moment dat.

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Raiul este produsul imaginatiei, iar daca aceasta este si artistica rezultatul este de-a dreptul feeric. Cea mai frumoasa descriere a unui spatiu edenic din literatura lumii, considera Mircea Eliade, se regaseste in nuvela "Sarmanul Dionis" de Mihai Eminescu, in fragmentul care incepe cu "Si ce frumos facuse el in luna..."Mira

April
| April a răspuns:

Mult respectatul si profundul ganditor care a fost papa Ioan Paul al doilea a spus ca iadul nu e un loc ci o stare de spirit.Presupun ca putem extinde aceasta afirmatie si asupra notiunii de rai.Raiul,ca si iadul, exista alternativ, in sufletul nostru.Cu totii am avut si vom avea pana la sfarsit momente cand ne simtim in rai sau, alteori, in iad...

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pai cred ca nimeni nu poate sa-ti descrie Raiul. De la variantele cu ingerasi si norisori din picturile renascentiste pana la gradini pline de flori cu apusuri sau rasarituri superbe... pot exista multe variante. Parerea mea e ca raiul va fi asa cum ti-l imaginezi. De asemenea cred ca Raiul, ca si Iadul sunt de multe ori pe Pamant, in timpul vietii. Sunt si eu curioasa ce va raspunde cineva mai profund religios decat mine.

| scriitor a răspuns:

Eu ţi-aş recomanda să citeşti Biblia şi Coranul, acestea fiind principalele religii care acceptă existenţa unui iad şi a unui rai, ar mai fi religia mosaică ( a evreilor) aceasta cum are la bază vechiul testament citind Biblia te vei familariza şi cu dogmatica lor. Apoi citeşte creaţiile literare care prezintă imagini ale raiului şi iadului, ( zic iadului pentru că fiind exact opusul raiului te ajută să-l defineşti), asta însemnând Faust a lui Goethe, Divina Comedie a lui Dante Alighieri, Tragedia omului de Madach Imre, etc. După care poţi să-ţi faci singur o imagine a raiului tău propriu.

| Bishop a răspuns:

Eu cred ca-s numai norisori pufosi si albi, totul ce ar mai fi pe acolo e albbig grin...si multe flori in gradini...si ingeri desigurbig grinhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca este in rai o adevarata poveste incredibila.este un loc cu lumina calduroasa, poti sa vizitezi ori ce vrei si oricum este mult mai bine decat pe pamant. cel putin asta e pararea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca acolo e foarte bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste apocalipsa si o sa vezi.raiul va fi pe pamant dupa sfarsirul lumii.asta spune biblia si asa va fi.e cuvantul lui D-zeu