| raduqu a întrebat:

Cum demonstrez ca2 sau mai multe rezistoare sunt legate in serie sau in paralel?

Răspuns Câştigător
| Trebla a răspuns:

Deci cand sunt in serie sunt una dupa alta iar cand sunt in paralel sun paralele(una sub alta).
Pentru cele in serie formula este:
Re=R1+R2(daca sunt mai multe rezistoare pui de atatea ori,, R", adica daca sunt 5 rezistoare vei scrie: Re=R1+R2+R3+R4+R5)
Si pentru cele in paralel:
1 supra Re=1supra R1+1 supra R2(si la fel aceiasi chestie, daca sunt mai multe rezistoare pui de atatea ori,, R")
Si exemple de probleme(bine, desenul nu ti-l pot face):
Se da:R1=2ohm
R2=4ohm
R3=6ohm
Se cere:Re=?
(desenul se face cu trei rezistoare in serie in cazul meu)
Rezolvare:
Re=R1+R2+R3
Re=2+4+6
Re=12ohm

Si daca ar fi fost in paralel ai fi scris:
1supra Re=1supra R1+1supra R2+1supra R3
1supra Re=1supra 2+1supra4+1supra6
(amplifici ca sa ajungi la numitorul comun, calculezi si il afli pe Re)
Sper ca te-am ajutat, daca nu ai inteles sa imi spui.