| AbigailZafrina a întrebat:

Cum e CO+CO2?
se poate?
legat de chimie... straight face

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ar fi dioxid + dioxid de carbon, eu zic ca se poate mai ales in chimica se fac diverse probe.

| yyyyy a răspuns:

Nu exista
pentru ca CO3 NU ESTE iar altceva nu poate fi

bye

| Dannyjj a răspuns:

@SingurToataViata, te corectez, trioxid de carbon ai vrut sa zici, dar nu este bun.
La CO+CO2 nu apare nici o reactie sau daca apare, apare reactia de schimb, prima molecula de oxigen este inlocuit de a doua.
Adica relatia ar arata asa:
CO+CO2=CO2+CO(oxigenul2 se muta la carbonul 1 si invers, nu conteaza ordinea in care le-am scris, deci inseamna acelasi lucru doar ca am scris noi prima data CO si dupa aia CO2 iar la rezultat ne-a dat CO2 prima oara si CO dupa, deci nu a aparut nici o reactie sau a aparut reactia de schimb, care nu a modificat nimic).
Tioxid de carbon nu are cum sa fie, pentru ca se obtine prin O2+CO=CO3, in relatia noastra apar 2 oxizi, dar ele nu prea reactioneaza sau doar poate sa apara reactia de schimb care nu modifica absolut nimic vizibil intre atomi.
Am invatat la scoala si liceu chimie, dar de reactia asta nu am auzit(CO+CO2), in fiine.
Daca am gresit la ce am scris mai sus, va rog sa scrieti aici ce am gresit, corectati, argumentati si sa imi lasati un mesaj ca am gresit aici, desi eu stiu ca intre acesti oxizi nu apare nici o reactie.

| dany1219 a răspuns:

Sa le combini nu se poate...ar fi monoxid de carbon cu dioxid de carbon...nu rezulta nimicwinking