| Monyyyyy a întrebat:

Cum era înmulțirea cu virgula? Se da după câte cifre urmează virgula dar după se împarte la 10 sau 100? Imi explicați va rog

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Jouliete a răspuns:

Virgula se pune dupa ce faci inmultirea celor 2 numere fara virgula si se va pune in functie de cate zecimale au. Spre exemplu: 3, 45 ori 4, 2. Iei numerele fara virgula adica 345 ori 42 si rezultatul este 14490 si pentru a pune virgula observam ca avem la primul numar doua zecimale si la al doilea una si in total sunt 3 zecimale deci virgula se va pune dupa 3 cifre de la coada la cap si deci rezultatul este 14, 49 ( zeroul nu se mai pune dupa virgula).
Impartirea la 10 sau 100 se face punand virgula tot de la coada la cap in functie de cate zerouri avem. EX: 278 impartit la 10 = 27, 8. Sau 278 impartit la 100 este 2, 78. La 1000 va fi 0, 278.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E simplu.
Inmultesti cele doua numere, cum ar fi FARA virgula.
Aduni numarul zecimalelor celor doua numere inmultite si primesti numarul zecimalelor din rezultat.

De exemplu, daca inmultesti un numar cu 2 zecimale cu un alt numar care are 4 zecimale, atunci rezultatul va avea 6 zecimale.

| Anonymullll a răspuns:

Hai sa luam un exemplu simplu. 2, 7 înmulțit cu 5, 34. Putem să scriem 27 supra 10 înmulțit cu 534 supra 100. Rezultatul o sa fie 27 înmulțit cu 534 supra o mie. 27 înmulțit cu 534 poti sa calculezi si tu, iar o ultimă mențiune este ca la un raport cati de 0 avem atatea zecimale vom avea.