| Jenniffer a întrebat:

Cum este corect să scrii: "măta" sau "mă-ta"?

Răspuns Câştigător
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Buna,raspunsul corect este "mă-ta" si explicatia este logica. Tinand cont ca in acest cuvant se imbina doua cuvinte cu valori morfologice diferite, si anume abrevierea din popor a cuvantului mama in monosilaba:"ma" + pronumele "ta" ce indica persoana a II-a nu se pot lega doar prin cratima, dar stiind ca acest cuvant circula in ziua de astazi la ordinea zilei, multora le este mai usor sa il scrie legat si in acelasi timp si incorect. Sper ca te-am putut ajuta si ca ti-ai dat seama cam cum este cu acest cuvant.

32 răspunsuri:
| Alexia2929 a răspuns:

Măta pentru că nu răspunde la întrebarea atributului:a cui(ta)? ce este aia ma, nu reprezintă nimic

| Dârnea_Gelu_1964 a răspuns:

Mama ta?