| EduarTz2 a întrebat:

Cum fac diferenta dintre Acuzativ si Nominativ atunci cand nu am prepozitie dupa care sa ma ghidez?
Ex. Iata judecata mea.
In acest ex desi nu avem prepozitie " mea" sta tot in Acuzativ
Stiu ca normal daca n.ai prepozitie trebuie sa stea in Nominativ dar nu mereu e asa.
Multumesc!
Dau funda

2 răspunsuri:
| JustOneDay a răspuns:

In exemplul dat, "mea" sta in genitiv si e atribut pronominal genitival, iar dintre nominativ si acuzativ, doar acuzativul are prepozitie.

| didiii901 a răspuns:

Pai in acuzativ ai prepozi tie iar in nominative n-ai niciodata! poti sa te ghidezi dupa intrebare la nominative : cine? ce? acuzativ : care? de unde?