| MeMeMe97 a întrebat:

Cum imi dau seama daca imaginea este reala sau virtuala?(optica geometrica-oglinzi sferice cls 9)

Răspuns Câştigător
| Mihai_George_1997 a răspuns:

Salut, la cea reala imaginea se formeaza la intersectia razelor refractate, si la imaginea virtuala imaginea se formeaza la intersectia prelungirilor razei refractate, deci la imaginea reala se formeaza din intersectie si la cea virtuala intersectia se face sus in stanga si razele nu se intersecteaza niciodata FUNDA?