| Alexandru_Ursu_1999 a întrebat:

Cum mai usor sa inveti verbele si timpurile din franceza?

6 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Exersandu-le! tongue
Le scrii de atatea ori pana ce le poti retine si prin asemanari si deosebiri.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesoara noastra de franceza ne-a aratat niste dischete foarte utile:discheta are un patrat pe care este un cerc care se invarte. Cercul acela are niste casute decupate in care apar verbele pe care le doresti la toate timpurile(in jurul cercului sunt scrise verbele, iar daca duci sageata desenata langa un verb apar verbele conjugate), iar pe spate sunt si mai multe indicatii de genul:"verbul... se conjuga la fel ca verbul...".Nu stiu toate detaliile despre discheta, dar profesoara ne-a aratat discheta dansei si acum asteptam sa ajunga pentru ca a facut comanda.Eu am comandat o astfel de discheta si pentru engleza, dar mai sunt si pentru spaniola, italiana si germana. Sper ca am fost clara, nu prea sunt buna la dat explicatii laughing

| marian2011 a răspuns:

Invatandu-le nu punand intrebari pe TPU geniule

| Ali0404 a răspuns:

Le inveti cu voce tare.

| vasy2002 a răspuns:

Pai am vazut si eu un tutorial pe net si spune ca trebuie sa ai caietul cat mai colorat sa te atraga nu sa te sperii de el la mine parca merge mai usr acum nu stiu

| VladGreen a răspuns:

Intai inveti grupele de verbe din franceza ( a 1-a, a 2-a si a 3-a)
apoi inveti terminatiile la fiecare persoana in functie de timp si grupa
happy