| OokamiKage a întrebat:

Cum ne dam seama ca un substantiv/adjectiv este feminin sau masculin in frangeza?
Multumesc!
Funda

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Adjectivul se acorda cu substantivul, asa ca nu te ajuta. Genul substantivului il afli dupa articolul (obligatoriu) din fata lui sau, cel mai sigur, din dictionar. Atentie, ca nu prea "bate" genul din franceza cu cel din romana, macar pentru ca, in franceza, nu exista genul neutru.
Deci, dictionarul e cea mai sigura metoda.

| cristimihailov a răspuns:

Articolele alea din fata? Le si la?
Ca regula generala. Sunt si exceptii... ca in orice limba...

| Mayar a răspuns:

Nu prea e o regula, dar sunt multe substantive care daca se termina in "e" sunt gen feminin.

| ana2002maria a răspuns:

La feminin se termine in e
! unele raman ca la masculin