Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum poți afla care este talentul tău special?
Fiecare om are un anumit domeniu care îi place, la care este bun. Dar ce faci când nu l-ai găsit? Și, mai ales, mai ai un an de școală și tot nu știi ce facultate să alegi?
Singurul lucru din școală la care mă pricep destul de bine, și care îmi și place este limba engleză. Însă ce aș putea face astfel încât să am apoi și o meserie stabilă? Menționez că sunt la un liceu economic, mă pricep la ceea ce înseamnă economie/contabilitate dar nu îmi place.
Un alt lucru care îmi place este comunicarea, plus că sunt și o persoană creativă, cu imaginație, și sunt întotdeauna aleasă pentru postul de lider în anumite situații.
Ce aș putea face atunci?
Vreau să mă orientez, să pot știi pentru ce să mă pregătesc sau ce să aprofundez.

Răspuns Câştigător
| Ralucagreen23 a răspuns:

Buna.
Imi place tare mult intrebarea pe care ai pus-o.
Iti voi raspunde din suflet.
Deci,daca tu chiar vrei sa aflii ce talent/talente ai,incearca sa descoperi ceea ce iti place cel mai mult si la care te pricepi.
De exemplu.
Intra pe You Tube si scrie karaoke apoi o melodie pe care crezi tu ca poti sa o canti.
Daca nu te regasesti.
Ia o foaie de hartie,un creion si incearca sa desenezi ceva frumos.
Fii creativa.
Daca nici aici nu te regasesti,inseamna ca talentul tau este ascuns bine.
Gandeste-te la ce iti place cel mai mult, la ce crezi tu ca ar putea fi un talent.
Ia un instrument muzical, poate stii sa canti.
Incearca sa te gandesti ce te defineste, fii tu.
Vei afla doar atunci cand vei incerca.
Poate talentul tau esti chiar tu.winking
Ai incredere in tine.
Iti urez multa bafta.
Cand aflii ce talent ai, spune-mi si mie.
Mult succes la liceu.
Sper ca te-am ajutat.
Pa.

7 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Engleza a devenit deja o banalitate, daca mai stii si alte limbi si iti plac ai putea sa te duci la o facultate de litere sau ceva care e legat de limbi straine, si ai putea ajunge translator.
o alta chestie ar fi legat de PR (relatii publice), Marketing, management,

| TizZu15 a răspuns:

Iti poti da seama de talentul tau atunci cand il gasesti si il perfectionezi.happy
Bafta!winking

| dodicuta a răspuns:

Poti sa te faci translator.

| sparky34 a răspuns:

Fa-te profesoare de engleza sau traducatoare daca iti place asa mult.

| LittleHobbitLover a răspuns:

Îți oferi niște timp liber, încerci mai multe opțiuni, și daca îți place ceva, și te pricepi la lucrul ăla, o să îl faci în continuare.
Mult noroc și o zi bună! happy

| Addelyn24 a răspuns:

Eu ți-aș recomanda să alegi o facultate de drept.
Ca să afli care este talentul tău puneți următoarele întrebări:
La ce ai fost bun întotdeauna?
La ce materii ai învățat bine?
De ce ai ales acele materii?
Care sunt lucrurile care îți place să fci
și ești lăudat de ceilalți?
Ce faci bine și ți se pare o distracție dar celorlalți le e greu?
Gândeștete la răspunsuri și sigur vei găsi talentul și muncește ca să ți-l perfecționezi! Baftă!

| spa a răspuns:

Nu exista talent... exista doar ce vrei sa faci.ce se poate sa faci din ce vrei. si ce reusesti sa faci din ce vrei si din ce ai vrea sa poti face>>>>