| metatheory a întrebat:

Cum pot din punct de vedere legal sa nu mai fiu inginer? Doresc sa-mi pierd aceasta calitate pentru ca urasc aceasta titulatura precum si profesia aferenta.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate sa o pierzi, odata ce-ai obtinut-o. Poti doar sa nu o mai folosesti. Numai bine!

mira
| mira a răspuns:

Ascunde diploma in adancul unui setar si n-o mai folosi la urmatoarea angajare. Dupa un timp te va cuprinde dorul dupa aceasta titulatura si profesie. Daca insa ai o pregatire submediocra, renunta definitiv la diploma ca sa nu faci rau societatii.Inginerii trebuie sa fie promotorii progresului tehnic, de aceea au mintea brici.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Arunca (sau mai bine ascunde) diploma si nu mai spune nimanui ca esti inginer, n-o mai trece in nici un CV! Dar daca nu mai esti inginer va trebui sa fii altceva, adica sa faci o alta scoala pentru alta calificare! Timp si bani pierduti! Dar eu cred ca tu ai o miiica problema, in momentul actual.Ingineria este frumoasa, eu sunt inginer si nu pot spune ca sunt indragostita de meserie dar imi castig existenta in mod onorabil! Nu te pune nimenea sa te prezinti "inginer Popescu", sau cum te cheama!

| Minnie a răspuns:

Imi pare rau.Eu toata viata mi-am dorit sa fiu inginer si am ajuns si imi place tare mult ce fac si sunt mandra sa ma recomand "d-na inginer..."