| Georgelinoss a întrebat:

Cum pot invata pentru bacalaureat la romana mai usor? sad Dau si eu a-2-a oara si imi trebuie 5.30 minim ca sa iau bacul! Dau decat la romana ca am luat cea mai mica nota 5 la aceasta! Nu pot retine comentariile la poezii mai ales e o groaza pentru mine! VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTATI! sad sad

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu: inchizi toate aparatele electronice din camera unde einveti, eventual inveti intr-o camera fara computer, televizor, radio, iar telefonul, categoric trebuie inchis, macar 3-4 ore/zi cat inveti. Nu raspunzi la usa si anunti pe toata lumea ca nu esti disponibil pana dupa examenul de BAC, deci, sa nu te caute!

| saturday10 a răspuns:

Nu trebuie sa retii comentariile. Exista niste planuri generale la opere epice/lirice. Tu trebuie sa ai in minte planul, ce pasi trebuie parcursi in eseu si sa stii asa in mare subiectul operei ca sa ai ce comenta, eventual un citat de acolo sau de la un critic literar. Romana e cea mai accesibila materie, pentru ca tine mult si de imaginatie. Trebuie sa vezi totul schematic, in minte si apoi sa stii sa dezvolti. Sunt multe culegeri care au tot felul de scheme si modele de lucru, nu trebuie sa inveti nimic pe de rost. happy