| Nicoleta14Halip a întrebat:

Cum pot invata rapid mâine am test la română la pronume si nu am invatat deloc

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti o schema pe o foaie ...de exemplu pronumele impersonal si subliniezi dupa scrii definitia sau ce ti se pare mai important despre el
Pronumele persoanal subliniezi dupa scrii definitia si asa mai departe... In felul asta(schematic) retii mult mai repede decat amestecata lectia cu altele prin caiet...
Daca sunt cuvinte care pot fii asociate intre ele o faci, de exemplu acolo scrie soara, tu asociezi soare cu o vacanta la mare(vacanta nu ai uitat-o) si asa retii cuvantul mare
Dupa ce repeti lectia o reproduci pe o foaie si asta ajuta pentru a o invata mult mai bine. Bafta la test!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Retii cuvantul soare***

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Te pui pe invatat, cum altfel?

| CristianM22 a răspuns:

Iti faci scheme, notite, de pe care sa inveti mai usor.
Faci mici rezumate la lectii, te inregistrezi si asculti noapte, vei retine, crede-ma.
O iei logic, nu invata mecanic, citeste propozitia si gandeste.te ce vrea sa zic, va avea efect.
Funda?