| DeathTheKid a întrebat:

Cum pot reprezenta in 3 feluri diferite configuratia electronica a unui element? FUNDA SI VOT!

1 răspuns:
| happy31animation a răspuns:

1.principiul ocupării succesive a orbitalilor, în ordinea creşterii energiei

- reprezintă modul de repartizare a electronilor pe straturi, substraturi şi orbitali.Reguli care se respectă la scrierea configuraţiei electronice:
1.
principiul ocupării succesive a orbitalilor, în ordinea creşterii energiei

s s p s p s d p s d p s f d p s f d p
I II III IV V VI VII



      
Orbitalii dintr-un substrat au aceeaşi energieSubstratNr. maxim de e
-
ns (1 orbital) 2np (3 orbitali) 6nd (5 orbitali)10nf (7 orbitali)14
2.principiul excluziunii al lui Pauli
3. legea multiplicităţii maxime a lui Hund