| georgianacas a întrebat:

Cum pot sa invat la matematica mami mult?(daca la celelalte invat)

Răspuns Câştigător
| littlesunshine a răspuns:

Prin exercitiu. Faci cat mai multe exercitii... ai vazut ca la romana niciodata nu se schimba poezia "somnoroase pasarele" a lui Eminescu. Pe cand la mate mereu se schimba datele problemei. Acolo trebuie sa faci mereu exercitii ca sa nu fi surprinsa de alte probleme.

25 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Cu vointa, rabdare, atentie si eventual meditatii, daca e nevoie!

Bula
| Bula a răspuns:

Cauti culegeri de probleme de matematica si rezolvi cat mai mule probleme din ele.

assiris
| assiris a răspuns:

Cu creionul si hartia in fata, rezolvand matematica asa cum fac pasionatii de cuvinte incrucisate, pe un colt de gartie oriunde.
Profesorul meu de matematica avea grija sa ne spuna mereu: dragii mei, matematica si fizica (era prof. la amindoua) - se invata. Cu alte cuvinte, nu este suficient sa rezolvi probleme daca nu inveti si partea teoretica (teoreme, axiome si chiar si biografia matematicienilor vestiti. Si cita dreptate avea...

Janina
| Janina a răspuns:

Degeaba incerci tu sa inveti, nu o sa reusesti niciodata daca nu iti explica cineva cum sta treaba.
mergi la meditatii!

eileen
| eileen a răspuns:

Citesti manualul ala de matematica din scoarta in scoarta si ii intrebi pe cei mai buni din clasa cand nu intelegi ceva, asta daca nu iti permiti sa iti pui meditator. Faci exercitii in fiecare zi din culegeri si sigur vei fi as.

cristian
| cristian a răspuns:

Esti atent cand profesorul iti preda lectia si intrebi ce nu ai inteles.Citesti lectiile din manual.Rezolvi exercitiile si problemele din manual. Faci exercitii si probleme din culegerile recomandate de profesorul tau. Poti face si meditatii cu un prieten mai mare.

| nicoleta_5825 a răspuns:

Incearca sa te acodeyi cu materia si sa faci multe exercitii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uai eu tot invat da la matematica este un secret trebuie sa stii tema pe acasa si o sati puna 10+ dar ajuta-ma si tu pe mine eu vreau sa stiu tema pe acasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fa-ti multe exercitii si probleme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti proasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu si eu sunt la felsad
si de abia trec in clasa a5ahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa renuntam la indiferenta si sa punem suflet in cea ce facem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, nimeni nu s-a nascut invatat, totul se invata. Tu trebuia sa inveti totul la momentul potrivit, nu ca acum sa intri pe net si sa te plangi ca nu poti invata la mate. Daca vrei sa iei note mari la matematica atunci invata totul la momentul potrivit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu pre am timp sa invat la toate si la mate chiar nu poti invata intodeuna sfatul meu este sa stai foarte atenta la ore pentru a nu mai invata asa de mult acasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin exercitiu ajungi departe, asa si la mate.Nu conteaza ca a-i meditator trebuie sa iti faci timp pentru cel putin 3 probleme in PLUS. DAR DACA NU STII TEORIE nu poti rezolva NIMIC

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza foartemult sa stii si teoriile darmult mai mult conteaza sa pricepi exercitiile daca vezi ca nu reusesti contacteazaun profesor ce care sa faci meditati daca nu rogal pe profesor sa iti mai explice dar invata teoriile fara ele nici nu e de mirare sa stii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am eu un raspuns: repeta de in fiecare seara la matematica si fa multe exercitii, o sa mearaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matematica e grea sa stii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nujtiu zi-mi si mie...am numai note rele sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebue sa stai deasupra cartii de matematica mai mult... dar daca esti ocupata cu joaca, incearca sa-ti faci memoria mai tare sau evita joaca pentru a invata mai mult matematica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai prin multe exercitii din culegerile recomandate de profesor, sau daca nici asa nu intelegi fa meditatii cu un prieten mai mare sau daca nu cu un profesor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A... da sfaturi cat de cat utile insa cred ca ai cat de ca nevoie de mate pentru ca la mate chiar daca stii teorie (trebuie neaparat sa o invetzi) nu poti rezolva exercitzii pana nu le intelegi pentru ca,, la mate poti lucra daca stii cum''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna cf as vrea sa ma inveti o tactica de a invata la mate macar pentru 5-6 sa iau ca sunt varza? sunt oana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti atent/a la profesor in clasa