| dyanna_7195 a întrebat:

Cum precizam numarul de sunete dintr-un cuvant? De exemplu din cuvantul "ochii"? Fundaaa

2 răspunsuri:
| Rozette a răspuns:

In cuvantul ochii sunt 3 sunete. Prima data despartim in silabe. o-chii. Daca in cuvant intalnim grupurile ce, ci, ge, gi, che, chi, ghe, ghi iar dupa ele este o vocala, se iau ca un singur sunet. Daca dupa ele este o consoana, se iau ca 2, respectiv 3 sunete la che, chi, etc. In cuvantul o-chii avem o(1) chi(1) i (1) => ochii = 3 sunete

| TheFeeye a răspuns:

Pronunti cuvantul si auzi sunetele - in cuvantul ochii sunt 2 sunete : primul sunet 'o', al doilea sunet 'chi'.
La grupurile de litere se aude un singur sunet. ( ge, gi, che, chi, etc.)