| anonim_4396 a întrebat:

Cum ridic o fractie (exemplu : 2 supra 3) la puterea -2?

Răspuns Câştigător
| ralluca15lp a răspuns:

Buna!
O fractie ridicata la o putere care este un numar negativ este egala cu inversul fractiei ridicat la puterea respectiva. De exemplu fractia 2/3 la puterea -2 este egala cu 3/2 la puterea 2 si care este egala mai departe cu 9/4. happy

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Un numar ridicat la o putere negativa este egal cu 1 impartit la acel numar ridicat la aceeasi putere, dar pozitiva. In cazul tau, calculezi fractia la puterea doua, apoi imparti pe 1 la rezultatul obtinut.

| Maxim96 a răspuns:

2 supra 3 la puterea -2 va fi egal cu 3 supra 2 la puterea 2

| SoRyNeScku a răspuns:

Ridici pe fiecare la patrat thinking

Răspuns utilizator avertizat
| Ioana0415 a răspuns:

9/4 este raspunul...dar profesoara nu iti preda? Mie imi dicteaza teorie 2 % si restul ca tema sa facem naoi ca prostii. Bine macar ca am IQ mare si ca ma duce capul sa gandesc... Ok, in fine. Succes mai departe