| vx25ne a întrebat:

Cum sa aflu aria dreptunghiului daca stiu doar lungimea diagonalelor si gradele unui unghi?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Amice, la ce școală ai învățat tu pînă acum?
Dacă e vorba de dreptunghi, toate unghiurile sale ( toate patru) au cîte 90 de grade fiecare.
Din chiar definiție, asta înseamnă dreptunghi.
Însă, dacă vorbești de unghiurile pe care le fac diagonalelele cu laturile dreptunghiului, atunci e altceva.
Și, în acest caz e vorba de care este acel unghi pe care îl știi.
Plus că, într-un dreptunghi diagonalele sunt egale. Deci, e de ajuns să știi lungimea unei diagonale, nu a diagonalelor.
În ceea ce se cheamă geometrie ( și e abia la începutul ei) e un haos total în capul tău.
Sincer mă întreb: De ce mergeți la școală, dacă nu vreți să învățați?
Enunțul pe care ni l-ai supus atenției e tare nebulos.
Încearcă să reformulezi enunțul problemei.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Mai treci pe la școală, profesoara de geometrie sigur a explicatwinking