| Crypt a întrebat:

Cum sa analizez verbele la modurile personale din textul urmator, dupa modelul dat:

Cum adica verbele la modurile personale care sunt acelea?

3 răspunsuri:
| Anna1999 a răspuns:

Modurile Personale:Indicativ,Conjunctiv, Conditional-Optativ si Imperativ, Isi schimba forma dupa PERSOANA si NUMAR... Funda?

| greatLOL a răspuns:

Moduri personale:Indicativ,Conjunctiv, Conditional Optativ, Imperativ

| bernarddima a răspuns:

Banuiesc ca esti cls a 7 a. Verbele personale sunt toate verbele care au actiune se analizeaza astfel:felul verbului,conjugarea,diateza,nr, persoana, si functia sintactica.