| MrCosulea a întrebat:

Cum sa invat imi ziceti plss?

Răspuns Câştigător
| Vitalie a răspuns:

Învaţă, studiază, citeşte, cere ajutor.
www.matefizica.com îţi oferă ajutor.

11 răspunsuri:
| xxdd a răspuns:

Daca e ceva de la scoala ce vrei sa intelegi calumea fi mai atent/a la prof. daca nu reti ia si ceva de memorie gen lecitina. nu te obosi sa citesti seara esti prea obosit/a si nu pricepi. sau citeste o data-de doua ori inainte de culcare si reia dimineata.

| maddy0212 a răspuns:

Eu, ca sa retin, scriu. Adica, reiau lectiile si le scriu din nou, mai schematic, pe niste foi si apoi le invat, repetandu-le cu voce tare. Asa retin si cateodata imi amintesc la test/teza cum era propozitia asezata in pagina, adica imi vine in minte imaginea foii si ce scria a in ealaughing

| ioanaioana a răspuns:

Pai citeste

| fryekid a răspuns:

Citesti de 5 ori aceiasi pagina.

| biiiabyby a răspuns:

Nu mai sta pe net.

| anyska a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai chef... si sa nu tocesti. Daca ai memorie vizuala iti este si mai usor. De exepmlu retii ce urma dupa. cutarica. Trebuie sa fii intr-o dispozitie buna. Trebuie sa fie un loc linistit si sa nu ai alte probleme pe cap. Daca sunt formule sau definitii gen mate / fizica / chimie e mai usor sa faci probleme si sa ti-o explici singura cum ai rezolvat-o. Daca sunt lectii mari scrieti ideile principale pe o foaie.

Eu sunt genul de eleva care are note chiar foarte marii si muti cred ca-s o tocilara. Eu invat maxim o jumatate de ora pentru un test laughing. Si desigur mai recitesc sau trec asa repede peste lectii. Numai ca odata ce te obisnuiesti iti e mai usor sa inveti.

Asa. e foarte important sa fii atent la ora. Retii mai bine. Eu imi imaginez vocea profesorului cand citesc lectia acasalaughing!

| virusake a răspuns:

Depinde de ceea ce vrei sa inveti. big grin

| banzicarul a răspuns:

Cu cap.

| BiaSiAtat a răspuns:

Pe burta cu gura inchisa si picioarele incarligate! Funda?

| caramell a răspuns:

Pai sunt mai multe metode... 1-poti citi cu vove tare
2. poti ruga pe cineva sa iti citeasca
3. daca ai o inregistrare la ceea ce ai de invatat o poti asculta(e ca si cum ai asculta o melodie dupa care ii inveti foarte repede versurile)

etc etc...

| Laptuca a răspuns:

Cu grija.