| fender92 a întrebat:

Cum sa invat mai repede la istorie? Ca nu imi place. Si stiti cum e: daca nu iti place inveti, mai greu.

8 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Nu invata ca o faci degeaba. Eu am invatat, dar mi-a iesit media 6, si stiam de vreo 8-9. Daca profa e draguta iti da 10 pe degeaba, daca e rea invezi de 11 si iti da 4.

| zăGhost a răspuns:

Îţi spun din proprie experienţă că istoria trebuie înţeleasă, iar dacă o înţelegi nu are de ce să nu-ţi placă. Fii atent în clasă la ce povesteşte proful/a şi după ia cartea de istorie şi citeşte lecţia despre care s-a vorbit... ai să vezi ce bine se leagă. Deja ai mai mult decât baza lecţiei. După, te pui să mai citeşti din carte/ caiet şi e imposibil să nu poţi povesti cu ajutorul cuvintelor tale.

| EllaEllii a răspuns:

Buna!
Întradevăr Adrian are dreptate! Imagineazati-o ca o poveste si apoi fa-o ca si un rezumat!
Sau daca iti e mai greu incearca cum fac eu la fizica:
Îmi înregistrez toata lecția (pe reportofonul telefonului, mp3, mp4) apoi îmi pun căstile și o ascult.
Eu când nu mai înțeleg la istorie îl întreb pe tata în felul următor:
Citesc o fraza apoi el mi-o explica.
Bafta! Si o nota cât mai mare!(dacă ai examen, etc.)

| CattyA a răspuns:

Nimanui nu-i place sa invete o tema dintr-un plictisitor manual, proful meu de istorie mereu zice mereu ca e mai bine sa citim o carte despre o anumita perioada, sau sa ne uitam la film.
Cat despre ani, si eu am probleme cu memorizarea lor, incearca sa asociezi cu ceva acele cifre pictisitoare, sau scrieti-i pe o foita pe care eventual o pui in penar =], poate nici nu o vei folosi, dar cand scrii ceva si citesti cu voce tare, se memorizeaza.
In general se inveti mai usor daca faci conspecte, accentuand numai ideea principala, si apoi citesti cu voce tare.
Ideea e sa-ti placa si sa-ti fie intr-adevar interesant sa stii ce s-a intamplat acolo happy, sa inveti logic, nu pe de rost, ca pe o poezie.
Bafta smug.

| Nemes_Anamaria_1990 a răspuns:

Cum sa imi invat mai repede la istorie ca maine dau test si sunt gfoarte speriata nu imi iontra in cap si am si foarte multe lecti de invatat

| k1nder_7427 a răspuns:

Simplu nu inveti laughing), glumesc...
Citeste de 2-3 ori seara inainte de culcare si de 1-2 ori dimineata si o sa tii minete mult si binewinking... happy

| Geo27 a răspuns:

Eu il inregistram pe prof la ora si puneam lectia ca o melodie (remix) ceva. Sti ca noi invatam mai repede o melodie decat o lectie big grin. Multa bafta!

| Eric1 a răspuns:

Pur si simplu citesc de vreo 10 ori si apoi incerc sa povestesc