| Anamaria_3702 a întrebat:

Cum sa invat si eu raurile din Europa si Romania pe harta? sunt prea multe... voi cum le-ati invatat pentru BAC?

8 răspunsuri:
| maria11579 a răspuns:

Buna! Pe mine ma ajuta foarte mult memoria vizuala, sper ca si pe tine! Invata-le cu harta in fata! Fa rost de o harta pe care sunt reprezentate toate raurile si invata-le pe rand. Spre exemplu, le inveti de la Nord-Vest, in ordine pe primele 5, apoi pe urmatoarele 5; dupa care le repeti pe cele 10. Si incerci sa le recunosti pe sarite. Tot la fel procedezi si cu celelalte. La BAC cred ca iti va da sa le si reprezinti, si atunci neaparat trebuie sa le inveti cu harta in fata. Eu asa fac si reusesc. Sper ca te-am ajutat!

| raluk27 a răspuns:

Alea din Europa nu stiu de ce vrei sa le inveti in mod special. La bac nu se da geografia Romaniei? Fa rost de harta Romaniei, dar sa fie desenate doar raurile. Apoi invata-le pe regiuni: Moldova, Transilvania, partea de vest, Oltenia etc. Ai sa vezi ca la un moment dat o sa le recunosti dupa forma lor pe harta. Chestia cu scrisul pe foaie, nu prea e uitila, pentru ca la bac o sa iti dea o harta cu diverse chestii desenate pe ea, si la rauri intrebarile sunt de genul: raul reprezentat pe harta cu nr 3 este... Iar tu trebuie sa completezi spatiul punctat. Si daca nu le-ai invatat cu harta in fata, la ce te ajuta scrisul pe foaie?

| Darcos a răspuns:

Cu copiuta laughing NU INCERCA ASTA (Glumeam doar)

Leaga de fiecare rau ceva o idee (Leg in minte Dunarea cu desert; Prut-pruna etc.

Sau incearca sa inveti de pe site-ul asta...Are si un joc cu rauri, mai multe lucruri care te-ar putea ajuta...

| somrik a răspuns:

Scriele pe o foaie si apoi invatele

| somrik a răspuns:

Scriele pe o foaie si apoi invatale

| somrik a răspuns:

Scriele pe o foaie si apoi invatele

| JwcFree a răspuns:

Pai nu sta cu gandu ca ba trebuie sa le invat ca daca nu pic, te uiti pe harta si iti faci o lista, rauri Europa si rauri Romania cauti pe harta si scrii raurile. eu asa fac si invat. succes!

| mady101093 a răspuns:

De exemplu la Europa. 1. dupa directia de curgere:
a)spre oc.Arctictongueeciora, Mezen, Dvina de Nord, Omega
b)spre M. Balticabig grinvina de Vest, Vistula, Neman, Oder
etc..la Europa se invata foarte usor dupa directia de curgere