| anonim_4396 a întrebat:

Cum să-mi îmbunătățesc viteza de citire

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Eu, spre exemplu,nu mă grăbesc cînd citesc, o fac cu stilourile ( albastru şi roşu la îndemînă), şi cu hîrtie de scris alături. Citate, aprecieri critice, caracterizări de personaje, denumiri de străzi sau localităţi, sau clădiri, sau monumente de artă, cuvinte mai puţin cunoscute, tot ce mi se pare interesant - totul notez. Dacă nu conspectez şi preiau date la momentul lecturii, notez titlul cărţii şi pagina şi revin ulterior pentru preluarea informaţiei. Îmi construiesc mica mea enciclopedie de care uneori mă mai şi folosesc sau, în cel mai rău caz, rămîne în arhivă, pe care nu de puţine ori o recitesc

| MMihai a răspuns:

A apărut în vremea lui ceașcă o carte despre citirea rapidă și acolo se dădeau diverse sfaturi.
Citirea rapidă implică o oarecare superficialitate, și nu se pretează la texte serioase, ci doar la literatură.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Prin exerciţiu. Exersand.

| evostyle7 a răspuns:

Citind.

| elenyss a răspuns:

Practica!

| mishudrake22 a răspuns:

Citeste multe carti...intai unele mai usoare si din ce in ce mai grele.winkingwinking

| RobertAnthony a răspuns:

Citind mai des