Anna
| Anna a întrebat:

Cum sa ne stabilim codurile morale? Enumera cel putin 3 principii.

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Cu mare grija.
Principii:
- gasirea a cel putin un lucru bun la aproapele tau si concentrarea pe acesta
- intelegere si compasiune fata de cei in nevoi
- respect si dragoste

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Incearca sa nu faci rau.
2. Raul se intampla cand cei buni intorc privirea.
3. Nu da primul cu piatra, nu lovi primul, dar nu te lasa calcat in picioare.

| georgesur a răspuns:

Pentru arealul nostru codurile morale sunt cuprinse in cele zece legi biblice comune religiilor mozaica, crestina si mahomedana, relegii dominnate si la ora acruala pe mapamont. Dar ele tin, covirsitor, si de propria constiinta...
De aceea pentru mine inseamna in primul rind:
-CINSTE si CORECTITUDINE
-Dragostea pentru ADEVAR
-IUBIRE doar pentru cine o merita(din punctul meu de vedere)

| Bacemi a răspuns:

- sa respectam pe ceilalti si sa nu fim adepti ai zicalei : nu esti cu
mine, esti impotriva mea

- sa incercam sa intelegem pe ceilalti pentru ca fiecare greseala are un motiv

- Sa fim sinceri mereu

- Fa un bine, macar din cand in cand

Bula
| Bula a răspuns:

1. Neamtul spune: "Ein mann = ein worth" (Un om = cu vorba). Se intelege: Omul se cunoaste dupa cuvantul sau- cat isi respecta propriile promisiuni.
2. Niciodata nu dori mortea sefului! Fa sa-si doreasca singur!
3. Inainte sa vorbesti sau sa faci, inchipuie-te in locul celuilalt.
Aceste 3 principii sunt care ma conduc in viata.

cristian
| cristian a răspuns:

Adevarat moral e doar acela care vrea cu dinadinsul a fi bun:iar pentru aceasta are nevoie nu atat de precepte morale, cat de vointa insasi.
Idealul moral trebuie sa se coboare pana la umilinta conditiunii omenesti. El trebuie sa fie ca bunul samaritean ce se abate din drum pentru a lega rana drumetului cazut in noroi.

| gabrielutzu a răspuns:

Un singur raspuns...codurile morale fara codurile crestine nu pot exista, sau daca exista ele sunt sortite mai devreme sau mai tarziu prabusirii.
daca traiesti in spirit de morala crestina, nu poti avea nimai trei coduri de conduita, toata viata trebuie sa-ti fie un cod moral, un exemplu de traire in Hristos, astfel incat lumea atunci cand iti vede felul de a fi sa-L vada de fapt pe Hristos in tine.

| Delia 75 a răspuns:

1. Numara-ti binecuvantarile. O data ce ai inteles cat de valoros esti si cat de mult contezi, zambetele se vor intoarce la tine, soarele va rasari, muzica va canta si, in final, vei fi capabil sa mergi mai departe in viata pe care Dumnezeu a pregatit-o pentru tine… cu gratie, putere, curaj si incredere.

2. Fa mai mult decat se asteapta de la tine. Devino atat de bun in activitatea ta incat, eventual, sa ajungi indispensabil. Exercita-ti privilegiul de a face cativa pasi in plus si bucura-te de toate recompensele pe care le primesti in schimb. Le meriti!

3. Atunci cand esti doborat de greutati, nu privi inapoi prea mult timp. Greselile sunt modul in care viata te invata ceva. Capacitatea de a face gafe ocazionale este inseparabila de capacitatea de a-ti atinge scopurile. Zgaltaie-ti gafele. Cum sa iti poti cunoaste limitele fara a simti gustul esecului? Nu abandona niciodata. Va veni si randul tau.

| mami a răspuns:

Respecta ca sa fi respectat
iubeste ca sa fi iubit
alinta ca sa fi alintat

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

1. Juramantul lui Hipocrate - mai ales " Nu face nimic altuia ce nu-ti place tie"
2. Ajuta-ti si iubeste-ti apropiatii tai
3.Sa nu-ti doreste sa moara capra vecinului laughing

| ada a răspuns:

Principiul 1-"ce tie nu iti place altuia nu ii face"
Principiul 2-iubeste sincer
Principiul 3-ajutati aproapele

| gabriellas a răspuns:

Codul moral al crestinilor este cuprins in decalog. http://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_zece_porunci
Codurile morale sunt stabilite prin interactiunea dintre oameni pe de o parte, iar pe de alta parte prin raportarea la divinitate, la transcedent. O parere personala si de moment (ma refer la cele 3 principii morale):
- ce tie nu-ti place altuia nu face;
- ma raportez la oamenii superiori mie si la "cerul instelat de deasupra mea";
- a incerca sa nu faci rau celuilalt si sa nu vorbesti de rau pe celalalt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti. Aici sint cuprinse toate principiile. Daca iubesti pe aproapele inseamna ca il iubesti si pe cel ce te dusmaneste. Daca iubesti nu poti rani nici cu vorba nici cu fapta, nu poti ucide la propriu sau cu un cuvant, nu poti judeca pe altii inainte de a te judeca pe tine, nu poti ravni la bunul celuilalt, acorzi respect tuturor, ai mila de toate fiintele si le dai ajutor.