| kyttu a întrebat:

Cum se calculeaza media la Mate sau Rom?

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La disciplinele de studiu, la care se susţine teză, media semestrială se calculează astfel:,, media semestrială = (3M+T)/4?, unde,, M" reprezintă media la evaluarea periodică, iar,, T" reprezintă nota obţinută la teză. Nota astfel obţinută se rotunjeşte la cel mai apropiat număr întreg; la o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului.
Pa, pa.

| EuILSustinePeCristi202 a răspuns:

Da-mi notele printr-un mesaj si ti le calculez eu. Formula este : (a,b, c, d)[notele]: e(nr. de note). f(rezultatul) x 3 = g(3f). g(3f) + h( teza)= x x:4= MEDIA

| irocku a răspuns:

Media notelor pe care le ai apoi le inmulteti cu 3 si aduni cu teza apoi rezultatul il imparti la 4 si asta e tothappy

| IStoleUrBrain a răspuns:

[(Media notelor x 3)+teza]:4
Bafta!

| mady07 a răspuns:

Buna! La mate : calculezi cat fac toate numerele si le imparti la cate sunt (8+9+10+7)=24:4=6, dupa ce ai calculat media aritmetica o inmultesti cu 3(6x3)=18, aduni cu teza(18+8 teza)=24:4=6! FUNDA? Eu ti-am dat exemple de numere si de teza deci tu le pui pe ale tale! Succes

| crapx a răspuns:

Media x 3 + teza / ( impartit) la 4winking succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, media se calculeaza in felul urmator :
1.Media in ORAL cu 2 ZECIMALE EXACTE ( de ex: Daca iti da 9. 66666666666 tu vei pune pentru pasul urmator decat 9.66!)
2. Inmultesti media in oral cu 2 zecimale exacte cu 3 ( de ex : 9.66 X 3 = 28.98
3. Aduni rezulatului obtinut nota ROTUNJITA in Teza!( de ex : 28.98 + 10 = 38.98 )
4. Imparti rezultatul final la 4 ( de ex: 39.98 : 4 = 9.745 ) adica media 10.

| Lightning1997 a răspuns:

Media notelor din oral inmultita cu 3, rezultatul il aduni cu nota din teza, totul impartit la 4happy

| KittyEyes a răspuns:

Pai aduni toate notele tale si le imparti la cate sunt: (a+b+c):3
Media aritmetica! Bafta! Sper sati foloseasca.

| VilcuDarius a răspuns:

La rom ii simplu bei a sticla si vezi cat tea i imbatat cu echilotestu.

| BAK a răspuns:

Media din oral * 3 + nota din teza si apoi imparti la 4.
Exemplu: 8, 9, 10 si 9 in teza.
8+9+10=27
27:3=9
9*3=27
27+9(nota de la teza)=36
36/4=9(media)
Sper sa intelegi.