| Vali2013 a întrebat:

Cum se caracterizeaza un personaj prin antiteza?

Răspuns Câştigător
| georgy15798 a răspuns:

Caracterizezi primul personaj atat fizic cat si moral, apoi il caracterizezi si pe cel de`al 2-lea personaj, iar la final scrii personajele x si y sunt prezentate in antiteza...
sper ca te-am ajutat :*

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Prezinti calitatile si defectele personajului propus si il compari permanent cu cel care este in antiteza cu el.

| FallenAngel68 a răspuns:

Eu as scrie trasaturile fizice ale personajului dat, dar si cele morale. La fel si cu celalalt. Apoi scriu pur si simplu ca personajele sunt prezentate in antiteza. Sper ca te-am ajutat!