| anonim_4396 a întrebat:

Cum se extrag radicalii. fara site-uri, vreau sa-mi explicati voi.va rogpuppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| BuburuzaAnca a răspuns:

Avem un algoritm de extragere a radacinii patrate.
Ex: radical din 1296
a. se desparte numarul in grupe de cate doua cifre de la dreapta la stanga.
b. radical din 1296| 3
___ |__
9/3 |
Cautam numarul cel mai mare al carui patrat este foarte apropiat de 12.
(adica vom avea sub 3 6 si 9/396)
Langa primul rest 3 coboram grupa a doua 96 si dublam primul cat 3(adica vom avea sub 3 66*6=396 si 9/396/396 si dedesubt scriem ===)
d.Vedem de cate ori se cuprinde 6 in 39 ( de 6 ori) si-l adaugam langa numarul dublat, apoi inmultim cu el. Ne da restul 0 la scadere si deci am obtinut ca radical din 1296= 36.

/ nu este impartit este liniuta aia pe care o tragi la calcule iar | desi e intrerupta in mod normal e continua.
Sper ca ai inteles am explicat direct pe un exemplu. Numai bine

1 răspuns:
| nelu13 a răspuns:

Numarul dat de exemplu53 824, se imparte in grupe de cate 2 cifre, de la dreapta spre stanga, ultima grupa putand avea si o singura cifra 5 38 24. se cauta nr. al carui patrat se cuprinde in prima grupa din stanga,(in cazul nostru, nr este 2).el va fi prima cifra a radacinii patrate a nr dat.patratul respectiv se scade din prima grupa si restului gasit (adica 1), i se alatura a doua grupa, respectiv 38.cu nr astfel obtinut adica 138, se procedeaza astfel:se separa ultima cifra din dreapta si apoi grupa din stanga, adica 13, se imparte cu dublul primei cifre, adica 4; catul 3 se scrie langa dublul radacinii 43, obtinanduse un nrcare se inmulteste cu ultima sa cifra 43*3=129. daca acest produs se poate scadea din nr format de primul rest si de grupa alaturata lui, 138, atunci nr cu care s-a inmultit, 3, este a doua cifra a radacinii numarului dat. daca nu, se schimba cifra inmultitoare. toate celelalte cifre ale rtadacinii se afla prin acelasi procedeu.restul fiecarei scaderi trebuie sa fie mai mic decat dublul nr format de cifrele respective ale radacinii plus 1. daca nr dat este zecimal, despartirea in grupe de doua cifre se face pornind de la virgula, spre stanga pentru partea intreaga si spre dreapta pentru partea zecimala.(completand cu un zero ultima grupa din dreapta, in cazul cand are o singura cifra.