| Anda_4662 a întrebat:

Cum se forma infinitivul verbelor in franceza?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Modul infinitiv (l'infinitif) poate avea o valoare verbala, exprimind o acţiune sau o stare al caror timp si agent pot fi determinate de context :
Il aime (aimait, aimerait) vous voir.
Je me souviens (me souviendrai, me suis souvenu) d'avoir aimé.
In romana : a dansa, a rade, a invata
In franceza infinitivul se termina in –er. –re, -ir.
Acheter une voiture est difficile.
A cumpara o masina este dificil.

C’est facile à apprendre.
Este usor de inteles.

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cînd vorbim de infinitiv este impropriu spus că " se formează". Infinitivul tuturor verbelor din toate limbile este modul de bază, cel care este înscris drept cuvînt titlu în toate dicţionarele. De la rădăcina acestuia " se formează" apoi toate modurile şi timpurile verbale. Ceea ce a spus zdrangoi este indicativul, deci nu este corect. Cît despre INFINITIVUL din limba franceză, el se regăseşte în cele TREI mari grupe de verbe, funcţie de terminaţii: -er;/ -ir;/ -ir, oir, -re.

| AndreiP98 a răspuns:

Verbele la infinitiv, asa e, nu se formeaza...Pe ele le gasesti de forma 1 (tomber, laver) forma 2 (finir, choisir) forma 3 (etre, prendre)

| ndc a răspuns:

Infinitivul nu e forma din dictionar, pe care nu o "formezi"?

Alte răspunsuri
| Doboseriu_Matei_Robert_1990 a răspuns:

Infinitivul nu se formeaza