| MâţaD a întrebat:

Cum se formeaza participiul trecut in franceza?(curiozitate, nu tema)

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La verbele de gr.I, se taie r de la sfarsitul infinitivului si se pune accent ascutit pe e ramas ultimul: acheter-acheté;
La verbele de gr.II, se taie r de la infinitif si ce ramane e participiul: choisir-choisi;
La gr.III, sunt verbe neregulate si participiul este, si el, tot neregulat. Il poti gasi la sfarsitul manualului, acolo unde-ti da verbe neregulate.

6 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Si daca nu stie care este problema ta? Dece trebuie sa comentezi? daca pentru tine este floare la ureche de ce trebuie sa fie si pentru ea? Daca stiai cu adevarat, de ce nu i-ai explicat tu? Nu te mai baga unde stii ca nu poti ajuta si nu mai fi rautacioasa. Nu suntem perfecti si nici tu de asemenea. In plus, nu mi-se pare ca tu esti un geniu avand in vedere ca ai facut peste 3 greseli gramaticale.

| ThePoet a răspuns:

rolling on the floor Curiozitate? Curiosii mor repede.

| Valea_Corina_1976 a răspuns:

VERBUL AVOIR SAU ETRE PLUS PARTICIPIUL TRECUT. De exemplu:J'ai parle.Accent pe e sus.

| Nebotezatu_Mo_1987 a răspuns:

La verbele de gr.I, se taie r de la sfarsitul infinitivului si se pune accent ascutit pe e ramas ultimul: acheter-acheté;
La verbele de gr.II, se taie r de la infinitif si ce ramane e participiul: choisir-choisi;
La gr.III, sunt verbe neregulate si participiul este, si el, tot neregulat. Il poti gasi la sfarsitul manualului, acolo unde-ti da verbe neregulate.

| Paulsv2000 a răspuns:

Nu mai comenta daca nu stii romana

| Berca_Madalina_2000 a răspuns:

La verbele de gr.I, se taie r de la sfarsitul infinitivului si se pune accent ascutit pe e ramas ultimul: acheter-acheté;
La verbele de gr.II, se taie r de la infinitif si ce ramane e participiul: choisir-choisi;
La gr.III, sunt verbe neregulate si participiul este, si el, tot neregulat. Il poti gasi la sfarsitul manualului, acolo unde-ti da verbe neregulate