| Kaennox a întrebat:

Cum se numeau cuvintele "Înalțimea ta/Măria ta/Luminăția ta etc..."?

Răspuns Câştigător
| Andeuta a răspuns:

Sunt considerate pronume: Formele reverențioase precum: Domnia ta, Măria ta, Înălțimea ta, Excelența sa, Luminăția voastră, Preasfinția sa, Majestatea sa etc. se folosesc în limbajul solemn, oficial și protocolar și exprimă cel mai înalt grad de respect.

3 răspunsuri:
| Tlbi a răspuns:

Cuvinte de politete.

| KateMiddleton a răspuns:

Pronume de Politete. Funda?

| madymaryflor a răspuns:

Se numeau pronume de reverenta, insa astazi sunt doar niste pronume, simple arhaisme sau regionalisme.