| Stefy21Love a întrebat:

Cum se numesc casele acelea de la Polul Nord
FUNDA!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Igluuri. Doar ca nu sunt chiar la Polul Nord (nu locuiesc oameni pe acolo). Si alte variante (igloo, iglouri) or fi corecte, dar nu in limba romana.

11 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Nu cred ca a inteles, mai lasati 10-20 de raspunsuri.

| stlucian a răspuns:

Iglu (Limba inuită: iglu) este o clădire construită din blocuri de gheață care în general are formă de dom.

http://domaingang.com/wp-content/uploads/2014/01/igloo-snow.jpg

Daca te referi la plural; igluurile de la pol.

| PedoBarbie a răspuns:

Igluri. Şi în apropierea Polului Nord locuiesc oameni la fel şi în Sud. Se numesc eschimoşi şi caselor lor igluri cele făcute din gheaţă.

| Maioru a răspuns:

Este vorba de locuintele populatiei numita "eschimosi" construite din blocuri de gheata numite iglu

| SaschaM a răspuns:

Igloo.

| Hachimytza619Akita a răspuns:

Igluri!

| ҲҲƠƠƤƧҲҲ a răspuns:

Lgloowinking (doar ca acolo nu locuiesc oamenii) dar mai este variante(lgloo-uri) etc.

| Ancaaa23456 a răspuns:

Igloo-uri.

| Dariuspopa a răspuns:

Igloo-uribatting eyelashes

| Valy1999 a răspuns:

Iglouriwinking

| ANDREEADEYA16 a răspuns:

Igluuri