| Antony_Philip_1995 a întrebat:

Cum se numeste colajul facut din versuri? - Versurile scrise pe o foaie, in asa fel incat sa formeze un desen. Versurile scrise in asa fel incat sa formeze un copac, spre exemplu... happy

Ma gandesc ca are o denumire aparte, pentru ca, asa nu gasesc nimic pe google.

Răspuns Câştigător
| Dmonik a răspuns:

happy se numeste caligrama.

1 răspuns:
| Dmonik a răspuns:

Textul poetic este dispus in asa fel incat sa reprezinte un obiect care constituie tema poeziei. Apollinaire are un volum intitulat chiar asa: "Calligrammes", iar de aici este preluat si termenul acestei "specii".