| geanina_1837 a întrebat:

Cum se rezolva ecuatia de gradul 2 (si exemple)?

Răspuns Câştigător
| stefan22 a răspuns:

Ecuatia de gradul doi este de forma: ax2+bx+c=0
In primul rand vei calcula Δ (delta)=b2-4ac
vei obtine o valoare.Acea valoare o vei folosi in aflarea celor 2 solutii existente pentru ecuatie si anume x1 si x2.
x1= -b+ radical din Δ / 2a, x2= -b - radical din Δ / 2a. Sper ca iti va fi de folos.

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dar în cartea ta de școală, nu explică? Sau geanina nu are voie să citească teoria din cartea ei de școală de matematică? Trebuie să găsești răspunsul în multe cărți de matematică și evident și pe Internet!

| haifisch a răspuns:

Cu delta. Exemple nu-ti dau. Cauta pe google.

| HelpMeNow a răspuns:

Calculezi cu delta big grin

ax2+bx+c=0
delta=b2+4ac
calculezi x1, x2 : -b+radical din delta / 2a
-b-radical din delta / 2a

| Alisstor a răspuns:

Faci cu delta. ax2(patrat)+bx+c=0. Delta=b2(patrat)-4ac. Sa zicem un exemplu. Ecuatia x2+2x-10. Delta=b2, b fiind 2 (2x). Deci 2 la a 2-a... 4-4ac. A este 1 (1*x2) si c este -10. Deci va veni Delta=4+40=44
Iasa delta urat. ma rog. Acum, x1 va fi egal cu -b+radical(delta) totul supra 2a si x2 va fi egal cu -b-radical(delta) totul supra 2 a. Si toate datele le ai. Afli x1 si x2 si ec. e gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi pe Wikipedia. Explică super!