| Razvan_Stoica_1998 a întrebat:

Cum se ridica o perpendiculara pe un plan?
De exemplu : Pe planul triunghiului ABC se ridica perpendiculara D din A!
Cum trebuie sa o ridic?

Răspuns Câştigător
| ProfDeMate a răspuns:

Pune un echer pe masa. Foloseste creionul pentru a materializa dreapta AD si aseaza-l cu virful in unghiul A al triunghiului (echerului) perpendicular pe planul mesei pe care ai asezat echerul. Capatul cu radiera al creionului va materializa punctul D. Acum incearca sa desenezi in persepctiva acest mic "montaj".
Mult succes!
Prof De Mate
mate. didactic@yahoo.com

1 răspuns:
| ariamont a răspuns:

D este la mijlocul liniei triunghiului de jos. Din mijlocul ala duci o linie dreapta, in sus, spre varful triunghiului.