| silviu67to a întrebat:

Cum se scie corect? va voi spune o poveste sau va v-oi spune o poveste

7 răspunsuri:
| tenshi261 a răspuns:

Prima varianta e corecta

| pyma a răspuns:

Prima variantă e corectă. Și cum nu mă pricep la explicații, las pe alții:
http://diacritica.wordpress.com/2009/09/17/voi-si-v-oi-noi-si-n-oi/

| PinkkRosee a răspuns:

Corect este : Va voi spune o poveste.
Cealaltă forma nu e corecta, daca ar fi, propoziția ar suna asa : V-oi spune o poveste(eu va voi spune... ->forma populara ).
Sper ca te-am ajutat big grin.

| raluk27 a răspuns:

In propozitia pe care ai scris-o e corecta DOAR prima varianta. A doua e pentru analfabeti.
Daca ai in vedere viitorul popular de doar "oi spune", fara nici un v-

| stelyii a răspuns:

Si a doua este corecta... este la viitorul popular "eu oi spune, tu oi spune...etc"
oi - vb. aux. „a voi", ajută la formarea viit. pop. - Vă v-oi spune şi vouă cândva. deci e corecta si a doua.

| alexx22 a răspuns:

Prima varianta e corecta pentru ca e forma de persoana I, nr sg a verbului auxiliar "a vrea" care ajuta la formarea timpului viitor in limba romana.Nu ai doua parti de vorbire ca sa le desparti prin cratima, e un singur cuvant!

| oDyenika a răspuns:

Va voi spune o poveste!