| megict a întrebat:

Cum se spune la vaza in franceza? In dictionar are sensul "de vaza"=important, marquant. Pe google translate spune "vase", dar nu prea ma incred eu in google translate. De multe ori iti da o traducere gresita!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Google iti aduve substantivul "vaza" in prima varianta din dictionar(vasul pentru flori). Daca scriai complet si cu diacritice, obtineai: Honnête homme.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În limba română cuvîntul „vază" are două sensuri.
Vază, de flori.
Vază, cu sensul de considerație, stimă, prestigiu, reputație, importanță, faimă.
Pe tine care dintre acestea te interesează?

| corolav a răspuns:

Dar poate n-are nicio relevanță.
Vorba aia...
În mînă cu-un ghiveci cu flori.
Ce flori or fi? Dar ce contează?!
Le e de-ajuns la trecători
Să-l vază că-i un om cu...vază!