| Denis_Suka_1997 a întrebat:

Cum vi se pare facultatea politehnica de mecanica din Timisoara? Sectia : ingineria materialelor, ce pot iesi de aici si cati bani o sa castig? Vreau sa progresez maxim si in facultate si dupa cu jobul, va rog raspundeti.

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Ce ar trebui sa inteleaga tinerii (si din cate observ foarte putini inteleg) este ca intrebarea "cat o sa castig daca fac cutare facultate" nu are niciun sens intr-o piata libera a muncii.

Nu exista nici o regula care sa spuna ca "daca obtii diploma X o sa castigi suma Y".

Daca termini o facultate de ingineria materialelor si esti atat de bun incat prinzi un job de inginer la Intel, o sa castigi o gramada de bani.

Daca faci aceeasi facultate dar nu esti deloc bun, este posibil ca dupa absolvire sa nu-ti gasesti decat un job de casier la supermarket, platit cu un salariu de casier la supermarket.

Cu alte cuvinte, cat o sa castigi depinde de seriozitatea cu care tratezi studiile, de ambitia si tenacitatea cu care iti vei cauta un job si de nivelul de efort si competenta pe care-l vei aduce in acel job.

Iar diploma inseamna poate 10% din ecuatia asta.