| AvalohAlyn a întrebat:

Momentan citesc cartile Medical Medium unde încerc sa inteleg terapiile Naturiste și medicina naturista.Dar as vrea sa va intreb:
Cursul de Psihologie sau Terapii Naturiste? Pe care sa îl fac la Institutul Eurocor?
Sunt foarte indecis., parca ma atrag amândouă mult.
Avantaje și dezavantaje?
Ce ar folosi mai mult în viata?

Răspuns Câştigător
| cartedecitit a răspuns:

Https://www.stlukes-stl.com/health-content/medicine/33/000013.htm
optiuni de medicina alternativa pentru anxietate, si cel mai probabil si depresie, deoarece ele reduc stresul, si asa scapa de anxietate si depresie.
La nutrition scie ca nu exita dieta, dar e nevoie de aimente pentru un corp puternic, si alimente care sunt stresante, care, cum e cafeaua, sunt o problema, cel mai probabil de aceea medicatia de anxietate adoarme pacientul, daca merg si pe medicina alopata.
Si hipnoza hipnoterapia ar ajuta la stres la depresie, dar numai un psholog calificat o poate practica, aici doctorii nu au cunostinte in domeniul hipnozei(asta e ceva ce numai psihologiii fac)
Cam orice te face sa scapi de stres(si ma refer la orice, jocul cu mainile, datul capului pe spate si luatul unei guri mari de aer), te ajuta si la anxietate si depresie. Aplica si alte smecherii daca stii.
https://rightasrain.uwmedicine.org/......l-so-chill
Motivul pentru care unele alternative care se bazeaza pe respiratie merg, este pentru ca incearca sa opreasca o parte din stres(yoga si tai chi).
Un hobby ajuta la eliminarea stresului: gatit, citit, jocurile video daca nu sunt stresante, (trebuie sa fie ceva ce nu te oboseste),
somnul e important, eu nu dorm suficient, si incep sa devin putin stresat, nu anxios, dar putin mai putin bine dispus.
self esttem ul e important, ce crezi despre tine, cum te motivezi, ce persoane te motiveaza, cum te motiveaza, cum vezi persoanele din jur.
E importanta si persoana care o ai pe post de tinta, dupa care vrei sa te iei, care vrei sa devii, multi aleg avocati politisti, etc. sau pe cineva din familie, si raman cu gandul sa mearga sa devina ca acele persoane.

11 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Poate mai bine intrebi de persoanele de acolo care sustin cursul, pentru un raspuns pertinent.Slabe sanse sa dai peste cineva aici care stie despre ce e vorba.Asa din exterior terapii naturiste nu imi spune mai nimic.Gasesti tot felul de remedii naturiste plus articole si pe internet.Despre psihologie as putea spune la fel, dar e ceva mai utila in viata de zi cu zi.

| cartedecitit a răspuns:

Ai vrea sa ti spun putin despre medicina homeopata, de exemplu veninul de albina, introduci o mica portiune de vinin ca sa dai o reactie de inflamatie, ca apoi organismul sa rapsunda prin producerea de anitiinlflamatorii, produci un mic rau local care ajuta organismul per total, de aceea se spune ca ajuta si la artita, care e o boala inglamatorie, dar deoarece e o boala care nu se vindeca, ar fi nevoie de tratament toata viata.
Cam asa se bazeaza homeopatia, in loc sa introduci medicament care sa amelioreze simptomele, arunci cu o otrava mai mica sa pui organismul sa se vindece singur, dar merge numai daca organismul are ceva impotriva acelei surse, de exemplu la cancer, tot ceea ce putem face e sa inmultim celulele sistemului imunitar, cum, poate doar daca putem produce o mica infectie, care creste numarul de celule albe. Cam asta ar fi homeopatia,
Tai chi: implica miscari lente, blande, cu accentul pe respiratie si concentrare
partea cu tai chi am luat o de pe net: respiratia ne ajuta sa ne concentram si pe deasupra ritmul cardiac se coordoneza cu cel al respiratiei, pe ekg apare mici diferente in functie de cum respira.
https://www.sfatulmedicului.ro/......ntara_5990
Cam asa ar trebui gandita medicina complementara
nu trebuie sa exclude ceea ce spune un medic si nici sa se bata cap in cap.

| cartedecitit a răspuns:

Am spus ca le consider putin inutile(o alimentatie sanatoase face pentru mine la fel de mult), nu prea practic asa ceva, dar fiecare pacient decide, unii spun ca nu face nimic altii, depinde, majoritatea medicilor sunt sceptici, dar sunt cativa medici care o practica, chestia este ca cantitatea de substanta din medicina homeopata care se arunca este cam cat sa arunci un picur de substanta in tot oceanul, si asta e la propriu. Substantele sunt diluate, de majoritatea sunt sceptici.
Multe din cele cu miscari, pentru articulatie, sunt in mare inlocuitoare la fizioterapie ceea ce recomanda toti medicii,
respiratia ajuta, prin partea cardiaca plamanii afecteaza pompa, dar de acolo, are efecte bune pentru sanatate dar nu si pentru cei cu boli urata(mai mult te mentine in o stare buna de sanatate.
Dar ajuta mult la stres(probabil te ajuta sa scapi de anxietate si depresie, si deoarece e un tratament natural nu trebuie sa te strezi cum sa l iei zilnic), exercitiile de respiratie sunt perfecte,
acupunctura e relaxanta, si cred ca ajuta la stres, dar nu stiu daca trebuie sa faci sedinte la o perioada de timp, nu stiu cat merita.

| cartedecitit a răspuns:

Https://www.sfatulmedicului.ro/......urai_16273
acupunctura nu vindeca dar e utila la dureri, e un bun medicament de dureri de cap

| cartedecitit a răspuns:

La partea cu acupuctura nu stiu de ce dar cred ca unii au impresia ca ii vindeca de boli, si la fel la majoritatea tratamentelor, homeopatia e cea mai apropiata de vindecare a unei boli, in afara de dureri, si probleme psihice, multe sunt doar ca sa mentina organismul sanatos, sau chiar daca e bolnav sa incerce sa l mentina, sa nu agraveze mult mai tare.

| cartedecitit a răspuns:

Chestia este ca spre deosebire de o simpla intepatura de albina, la homeopatie, se dilueaza veninul extrem de mult.
inveti si la farmacologie la facultate, la medicina(probabil si la celelalte), mai mult trece prin ele, nu discuta prea mult.
https://www.centerforhomeopathy.com/minimum-dose
nu se face doar de 4 ori dilutia aia e ca sa ti dai seama cum se diluaza aici ai un exemplu de cat e dialuata:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1948865/
30x=1 part substance in 10^29 part water,
si ma bazez pe calculul asta:
https://www.quora.com/How-many-drops-of-water-make-up-the-sea (aici sunt picuri nu ml, dar asta e)
nu toate sunt diluate la fel
https://www.pdxdnc.com/wp-content/uploads/2016/08/Homeopathy.pdf
https://richardsfoodporium.com/homeopathic-remedies/
O substanta cu cat e in cantitate mai mica cu atat atinge mai putine subrsturi din organism si face mai putin.
Deci nu te mira de ce lumea considera ca e o gluma, si efectul e psihic.

| cartedecitit a răspuns:

Dar nu e neaparat, sunt unele substante care in cantitati minuscule dau reactii, dar multe sunt otravuri puternice cum e cianura, deci nu o sa-mi schimb parerea, dar nici nu o sa spun ca e inutila

| cartedecitit a răspuns:

La acupunctura, tot ceea ce are legatura cu nervii senzitivi si stimularea lor. Totul are o logica, intrebarea nu este cum merg aceste tratamente, ci medicii se intreaba despre efectul medical, si de asta apar medici care spun ca ele nu fac nimic, si medici care sunt impotriva. Cam tot ceea ce are legatura cu medicina se cerceteaza.
https://www.facebook.com/adriandumitrescuhomeopatie/
poti cauta pe net medici homeopatie Facebook si cred ca ei explica ce este homeopatia

| cartedecitit a răspuns:

Insa am sa spun si despre suplimentele, am spus ca nu ajuta decat daca o persoana are deficienta de ele: https://www.everlywell.com/blog/vitamins-supplements/vitamins-for-stress/
aici ai o mica lista cu cateva vitamine care ar reduce stresul, vitamina B12, se da si dupa tratamentul antiturculos, deoarece afcteaza nivelul sau(al vitaminei), la metformin(medicatie diabet, apare cam aceeasi problema si avem un nivel mai mic al vitaminei.
Aceasta vitamine, ajuta la repararea neuronilor, si fibrelor nervoase, si e nevoie pentru a produce celule sanatoase.
Lipsa ei se vede in probleme neurologice, celule rosii gigantice, deci nu te mira daca cineva are probleme cu stresul, chestia este ca numai vitamina C si tot complexul B sunt hidrosolubile si pot fi consumate in cantitate mai mare deoarece orice exces e eliminat urinar, orice alta vitamina e stocata(acestea 2 se consuma zilnic).

| cartedecitit a răspuns:

Pe scurt nu inseamna ca nu se poate ajunge la toxicitate, dar e mult mai greu.

| cartedecitit a răspuns:

Acesta este despre bacteriile din colon, si cum influenteaza starea de spirit, ei influenteaza si altele pe langa greutate, https://vm.tiktok.com/ZGJXwmaaF/
O dieta mediteraneana ar trebui sa rezolve problema.
https://www.bhf.org.uk/......t-bacteria
prebiotice hranesc bacteriile si le ajuta sa se inmulteasca, probiotice adauga bacterii noi.
bacteriile se hranesc cu ceea ce ramane cand ajunge bolul alimentar in colon(ceea ce a ramas dupa ce ne luam proteinele lipidele glucidele, etc. si lasam ceea ce nu putem digera), cum este celuloza
https://www.webmd.com/diet/foods-high-in-prebiotic
fibrele alimentare sunt tot un tip de zaharide, de exemplu inulina(a nu se confunda cu insulina, cu s),
inulina este un oligozaharide, noi mancand fibre mancam zaharuri care nu le putem digera, dar ajuta bacteriile din colon si scad tranzitul.
https://news.illinois.edu/view/6367/1661653612
Vaca de exemplu cu camerele stomcaului, va inghitii mancarea apoi regurgita,(va repeta asta de cateva ori, pentru a introduce mancarea in bacterii, pentru ca sa digere plantele).Ata se intampla in Rumen.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8840478/
aici e unul despre afectarea proteinelor asupra lor.
Microbii se hranesc si cu glucide, dar sa nu credem ca nu se hranesc si cu corpi cetonici(din lipide), s producem oricum glucoza, nu o sa scapam de infectii daca nu mancam zahar.
Uite aici cauza cu inflamatia de la zahar si de ce afecteaza sitemul imunitar:zaharul se transforma in acizi grasi liber, aceia din grasimi, care produc inflamatia, oamenii obezi sunt mai susceptibili la inflamatii si din cauza asta, sunt multi acizi grasi liberi care zboara in plasma, in loc sa fie bagata in celule, dar nu prea mai e loc in celulele grase, fortam degeaba cu mai multa insulina sa intre.
Alta cauza de anxietate si depresie: ar fi inflamatia din cauza obezitatii care am scris o mai sus.