| noname_1116 a întrebat:

Daca ai naufragia impreuna cu alti oameni pe o insula pustie, ce fel de reguli ai impune?
Ce fel de autoritati publice ai propune dar sa se respecte dreptul la : viata, libertate, egalitate.

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

1.Totul se imparte. 2.Nimeni nu este mai presus ca nimeni. 3. Muncim impreuna, fara exceptii. 4. Ne ajutam reciproc. 5. Certurile sunt excluse. 6. Ne impune sloganul "Trebuie sa reusim! " si, 7. Avem nevoie de un conducator votat in unanimitate de toti ceilalti.

4 răspunsuri:
| noname_1116 explică:

Irinuk11 da la civica am avut tema asta laughing

| lencikk a răspuns:

He he pwaaaiii.

- fara cearta...laughing ca de mereu in cazuri de aste se ajunge la certa
-fara canibalism doar manacare normala...(fara carne de omlaughingrolling on the floor nu de alta dar sunt la cura)
-ma mai gandesc...thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Forta! In situatie de criza nu poate functiona nimic asa zis democratic, deci cine este mai tare conduce!

Pt a intelege mai bine. Priviti la tv ce se intimpla in Haiti. S-a ajuns in situatie de criza. Lumea se omoara pentru o bucata de piine. In situatia asta asta credeti ca poate functiona democratia sau politetea? Nu! si ca dovada, armata va prelua puterea si se va stabili un regim militar pina la indreptarea situatiei. Asta in cazul ca armata va mai ceda puterea.

| irinuk11 a răspuns:

Intrebarea asta era si in cartea mea de civica laughing

Nu cumva ai "furat-o " de pe acolo